Kakšen servis potrebuje vaš motor? Kdaj je potreben takšen servis?

četvrtak, 11 siječnja 2024

V tem zapisu se bomo posvetili servisom, ki jih ni zgolj priporočljivo, temveč v veliki meri že kar nujno prepustiti strokovnjakom. Praksa nas uči, da lahko do napak zaradi različnih razlogov in slučajev prihaja skorajda na vsaki komponenti. Pa naj gre za motorno okvaro, elektro napeljavo, vžig ali pa zgolj vizualne udarce na motorjih – torej komu – če ne uradnemu serviserju, lahko bolj zaupate svojega jeklenega konjička? Večina v članku omenjenih servisov je določena s številom kilometrov ali časovnim intervalom, pri čemer pa se v motorističnem svetu velik pomen daje tudi preventivnim servisom, namen katerih je poleg preverbe, če vse deluje tako kot mora, tudi izboljšanje uporabnikove izkušnje.


Prvi servis po nakupu motocikla


Prvi servis po nakupu motorja je izredno pomemben, opravi pa se ga po približno 1000 prevoženih kilometrih, oziroma po eni ali dveh delovnih urah pri offroad motociklih. Pri tem serviser zamenja motorno olje in oljni filter, kar je zaradi postopka prileganja novih delov in posledične večje obrabe nujno potrebno. Poleg tega serviser preventivno pregleda še ostale komponente, kot so na primer vijaki, ki se lahko zaradi vibracij odtegnejo in napere, ki morajo biti zategnjene ravno s pravo silo. Poleg celovitega pregleda motocikla, pa je obisk uradnega serviserja pomemben tudi zaradi uveljavljanja garancije morebitnih kasnejših okvar, saj se vsak servis motorja zabeleži v servisni knjižici.

 


Preverba delovanja zavor


Sestavni del skoraj vsakega motocikla so zavore, ki omogočajo zaustavitev, oziroma preprečevanje nadaljnjega gibanja. Kako pomembno je, da zavore delujejo brezhibno, najbrž ni potrebno posebej poudarjati. Izredno pomembno je, da smo na njih še posebej pozorni.


Najpogostejši razlog za poseg serviserja v zavore je obraba zavornih oblog oziroma po domače ploščic. Pri tem se vedno pregleda tudi zavorni disk, saj lahko kakšni udarci, utori ali druge nepravilnosti vodijo do neenakomerne obrabe zavornih ploščic. Za delovanje zavor je nujno potrebna še ustrezna zavorna tekočina, zato je pomembno ob takšnem servisu preveriti v kakšnem stanju je in jo po potrebi tudi zamenjati.

 

 

Preverba delovanja verige in zobnikov


Pojem, ki predstavlja protipomenko zaviranju je pospeševanje. In to nam (poleg vseh ostalih komponent) omogoča veriga, ki moč iz motorja prenaša na zadnje kolo. Seveda so pri tem prisotne velike sile, zato se sčasoma veriga obrabi. Največkrat se to opazi po tem, da postane preohlapna, kar do neke mere še lahko rešujemo s premikom vpetja zadnjega kolesa, kar neposredno vpliva na razdaljo med zobnikoma, vendar tega ne moremo početi v nedogled.


Tako kot veriga pa tudi zobnika nista imuna pred obrabo, zato jih je potrebno na določen časovni interval zamenjati, pri čemer je priporočljivo na enkrat zamenjati celoten zobniški set (torej verigo ter sprednji in zadnji zobnik), saj je na ta način obraba teh treh komponent najmanjša.

 


Preverba delovanja vzmetenja


Veliko, če ne kar največ, k izkušnji vožnje pripomore vzmetenje motocikla. Gre za komponento, ki je ena izmed kompleksnejših, zato je servis potrebno prepustiti strokovnjakom, ki imajo poleg nujno potrebnega znanja tudi potrebno orodje za servis vzmetenja.


Navkljub dejstvu, da so novejši motocikli vedno bolj prilagojeni uporabniku in da se lahko praktično že vsak voznik 'igra' z nastavitvami, se je potrebno tudi tukaj zavedati, da so le redki tisti, ki znajo pravilno nastaviti delovanje vzmetenja in s tem vozniku pod čelado pričarati nasmešek.

 

 

Menjava ležajev v krmilu ali na nihajki


Nekoliko kompleksnejša je tudi menjava ležajev v krmilu ali na nihajki. Tega ne počnemo po vsaki vožnji, ampak na daljša časovna obdobja, približno enkrat letno. Ko vse skupaj razstavimo, s krpo očistimo in odstranimo staro mast in umazanijo ter pregledamo morebitne poškodbe in obrabo ležajev. V primeru, da je vse brezhibno, nanesemo novo mast za ležaje in nato postopek ponovimo v obratnem vrstnem redu.

 


Menjava bata v motokros ali enduro motorju


Nikakor pa ne smemo pozabiti še na srce motocikla, pri čemer seveda ciljamo na agregat. Ko je govora o servisiranju 'mašine', velika večina najprej pomisli na menjavo bata. Večno vprašanje je, na koliko kilometrov, oziroma delovnih ur je to najbolj smotrno storiti, pri čemer ni univerzalnega odgovora, saj je to povsem odvisno od tega za kakšen motocikel gre, modela, obremenitve, stila vožnje in še veliko ostalih dejavnikov.


Pri tem pa seveda velja, da je bat vendarle bolje zamenjati nekoliko prej, kot pa prepozno, saj se lahko na ta način izognemo večji škodi. Eden izmed pokazateljev, da je bat že odslužil svoje je, ko motor začne izgubljati moč, to pa je posledica obrabe obročka, ki je nameščen na batu.

 


Servis ventilov motorja


Motor pa lahko moč začne izgubljati tudi zaradi ventilov. Ločimo namreč med sesalnimi in izpušnimi ventili, njihova naloga pa je, da ob delovanju motorja v pravem trenutku omogočijo doziranje goriva in izpuh izgorelih plinov. Za pravilno in pravočasno odpiranje in zapiranje ventilov poskrbi odmična gred, ki je prek verige povezana z glavno gredjo. Razlog servisiranja ventilov se skriva v zagotovitvi primerne zračnosti med odmično gredjo in ventilom, kadar le-ta ni stisnjen.

 

 

Pregled naper


Veliko pozornosti pa je predvsem pri motokros in enduro motociklih potrebno nameniti tudi naperam. Po domače 'špice' povezujejo pesto kolesa in obroč, njihov glavni namen pa je prenos obremenitve na kolo, kar navsezadnje tudi omogoča vožnjo. Pri offroad motorjih, kjer so med vožnjo prisotni tudi skoki in s tem večje sile, je pregledovanje naper nepogrešljiv del servisiranja. Ob tem pa se je potrebno zavedati, da se napere zateguje s prav posebnim ključem. Prav poseben občutek pa mora imeti pri zategovanju tudi serviser, saj le uporaba prave sile ne vodi do neželenega ukrivljanja obroča. Serviserji si pri tem pomagajo s tako imenovanim moment ključem, na katerem se da nastaviti maksimalno silo, s katero se zategne posamezno napero.