MORDA ME SREČATE NA TRIUMPHU SPEED 400. ZAKAJ?

subota, 09 studenog 2024 (Niko Mihelič)

Zakaj motorno kolo?

Motocikli so postali po iznajdbi motorjev z notranjim zgorevanjem kmalu zelo pomembna motorna vozila. Razlogov je veliko, eden glavnih pa dostopna cena. Človek si že od nekdaj želi videti kaj je "za hribi", ki  obdajajo njegove kraje. Sprva je hodil, nato je sedel na konja, v čoln in ne tako davno, na motorno kolo, v avto, na vlak in letalo.

Konj je bil stoletja idealen, saj ni potreboval cest, poleg "gospodarja" pa je nosil tudi njegove "nujne stvari" za potovanja.

Motorno kolo je konju najbliže. Ne zahteva veliko prostora (ne na cesti, ne ko "počiva"). Prav tako ne porabi veliko goriva, od voznika pa zahteva primerno znanje, kondicijo in razmišljanje. Vrača veliko - hitrost potovanja, doživljanje in sodelovanje z naravo ter med in po vožnji veliko zadovoljstva. Vožnja motornega kolesa je nekaj povsem drugega kot vožnja avtomobila, zato so motoristi boljši vozniki tudi avtomobilov, od tistih, ki le sedijo v avtomobilih in nikoli ne uporabljajo motornih koles.

Moj motociklizem se je začel kmalu. Prvo opazovanje sorodnikovega horexa, bmw  250 "na palčko", policijskih motorjev in počasi do prvih lastnih krogov z različnimi mopedi. Pa prvi "moj" tomos, tri honde (125 kubična CB 92, CB 250 in CB 750). Nato dolga leta moto guzzi S 3, pa harley FLSTN. Različne poti, različni kilometri. Sprva predvsem želja po hitrosti, videti čim večkrat 200 km/h. Takrat, v sedemdesetih, ni bilo radarjev, na prvem "kosu" avtoceste med Vrhniko in Postojno pa ne omejitve hitrosti. Posebno "lepo" je bilo na poti v Ljubljano, ko smo na razmeroma dolgem vrhniškem klancu videli na merilnikih hitrosti tudi 220 km/h, v mojem 911 S pa tudi 250...Kje so ti časi...Potovanj z motorji ni bilo veliko, vsakodnevne vožnje pa. Stacionarnih radarjev, ki nas sedaj tako "lepo" slikajo sploh ni bilo, niti v mestih, policisti - miličniki, pa niso bili "tečni", da bi ti kdo vzel vozniško...

Ob vseh "konjih" pa je bil vedno pri hiši tomosov avtomatik. Po 42 letih sem ga pred meseci registriral in mirno užival. Lepšega, hitrejšega in priročnejšega vozila za mesto ni. Trdim, da bi moral imeti vsak "pravoverni" slovenski motorist vsaj enega - vseeno kateri model. Tomosi počasi prihajajo v lastništvo takih, ki jih ne prodajo več - pohitite!

Nekaj časa se z motorji zaradi bolezni v družini nisem vozil. Sedaj, ko sem ostal sam, pa je položaj popolnoma drugačen. Spoznal sem (pri 73), dvoje:

  • vožnja z motorjem je zaradi gneče v Ljubljani edina logična, hitra in poceni - pa še na parkirno mesto ni potrebno misliti
  • po mesecu vožnje sem ugotovil, da je ta koristna tudi za "dušo in telo"

Nedavno sem na Youtubu gledal prispevek starejšega (od mene) Angleža, ki je z dokazi zatrjeval, da je redna vožnja  motornega kolesa (po predpisih), idealna za psihofizično kondicijo - motocikla, ne skuterja! Verjamem mu, kako prav ima. Da bi hodil na fitnes, na sprehode, se ukvarjal s športom, mi ne pride na misel. Voziti se z motornim kolesom, kadarkoli!

In tako je desetkratni "dedi" začel razmišljati kakšen motor bi bil idealen za zadnja leta. Sin je za, tri hčerke pa - si normalen, "če boš padel, me ne pričakuj ob bolniški postelji..." in podobna razmišljanja žensk v "zrelih" letih - kljub dejstvu, da jih ena preživlja veliko na Harleyu...

Ker sem ostal brez žene, ki je veliko ur presedela na zadnjem sedežu Hond, Guzzija in Harleya, me omenjeni komentarji kaj dosti ne ganejo. In na kaj bi se usedel spomladi?

 

Triumph speed 400 - eden in edini

 

Začel bom takole: zakaj ne skuter. Je čist, ima razmeroma velik zaklenjen prtljažni prostor pod sedežem, je zelo čist, da se usedeš nanj ni potrebno delati "lastovke", nima sklopke in klasičnega menjalnika...

Zato: Položaj med vožnjo me spominja na začetek dneva - kot bi sedel na šk... Vozne lastnosti vozil z manjšimi kolesi - predvsem v zavojih in med zaviranjem niso pravo motorno kolo - zato nisem in ne bom NIKOLI imel Vespe.

Vožnja brez sklopke in prestavljanja menjalnika ni vožnja. Skuterjev prenos moči na zadnje kolo z jermenom - "tuljenjem" motorja, ni to.

Če že kaj podobnega, samo in edino Honda Supercub (na posnetku si poglejte zgodovino tega motorčka, ki so ga že naredili v največjem številu med vsemi motornimi vozili in ga še vedno izdelujejo, dokazuje genialnost Soichira Honde).

In tako smo pri današnji ponudbi. Štiri, dva ali en valj. Ne več kot 500 ccm - zaradi mojih let in še bolj zaradi današnjega (ne)prometa - lezenja po cestah in iskanja zastonj parkirnega prostora, pa seveda vsaj enega varnega prostora, da bi šel v trgovino po dve žemlji, nekaj salame in dve banani kot z mopedom in njegovo nepogrešljivo košaro na prtljažniku.

Pa še, skoraj bi pozabil, čim ceneje za penzionistični žep.

Kaj je ostalo v "očesu"? Ne kaj dosti: Moto Guzzi Special je lep, spominja na moj S 3..., a je predrag, pretežak in premočan za moje kriterije.

Hitro sem pristal pri skupini s 400 ccm - v zadnjem času razred, ki ustreza prometu, moči, stroškom porabe, registracije in vzdrževanja, teža je znosna, višina sedeža prav tako.

Husqvarna, Ducati, Royal Endfield, Kawasaki, KTM, Honda in še marsikatera tovarna ponujajo marsikaj. Nostalgično oblikovanega ali vesoljskega. Nič zame. In tako sem prišel do TRIUMPHa speed 400. Angležev nisem imel nikoli - predvsem zaradi dveh razlogov prestavljanje menjalnika z desno nogo in vžiganje samo s "kurblom" (še moped ne paše poleti stopalom, če ne vžge na prvo...).

Sicer proti Angležem nimam nič. Edward Turner je s svojim Triumphom Speed Twin-om koncem tridesetih let izdelal prvi superbike, ki je z obliko in izvedbami (skoraj vsi angleži so mu sledili), "zdržal" do leta 1968, ko je Honda predstavila CB 750 four. In ostalo je zgodovina..., bi lahko dejal.

Sedaj pa Triumph ne samo živi! John Bloor imena in oblike ni pustil ostati v knjigah in starodobnikih. Vložil je 100 milijonov funtov, zasluženih z nepremičninami v oživitev imena. Sodobna tehnika, isti logotip in nezamenljivo oblikovanje so bili "recept" za oživitev nečesa, kar je bilo že pokopano. Kaj je bistvo angleških legend si oglejte spodaj:

Triumph je izdeloval enovaljne motorje davno, zadnjega pred drugo svetovno vojno. Twini in trivaljni Trident so bili "tisto pravo" - in so ponovno. 

Vendar pa se je za letošnjo sezono zgodil enovaljnik Speed 400. Pet let so v Triumphu pravi ljudje porabili za izdelek, ki je svetovna uspešnica. Niso pa samo izdelali motocikel, ampak tudi več kot 20 kosov dodatne - dejal bi koristno uporabne opreme zanj in še veliko več (v slogu Harleya), za voznika in voznico ter njuna sopotnika. Ostal je "prostor" le za želeni Akrapovičev biser...

Kot strojni ing. in ljubitelj predvsem pogonskih motorjev, si oblizujem prste ob pogledu na ta motor:

  • en vodno hlajen valj
  • vrtina x gib 89 x 63 mm
  • prostornina 398 ccm (prof Dušan Gruden - žal pokojni konstruktor motorjev pri Porscheju mi je dejal, da je prostornina
  •    enega valja okoli 350 ccm idealna za zgorevalni prostor (prvi 2000 ccm 911 je imel premer bata in hod 80 x 66 mm)
  • motor ima dve odmični gredi v glavi DOHC, ki ju poganja posebna veriga
  • v glavi sta dva sesalna in dva izpušna ventila
  • za iskro in dovod goriva skrbita sodobni Boschevi napravi
  • kompresijsko razmerje je 12 : 1
  • v motorju je pred motorno gredjo gred z utežjo za uničevanje vibracij
  • največja moč je skoraj 40 konj pri 9000 vrt/min
  • največji navor 38 Nm pri 6500 vrt/min
  • največji dovoljeni vrtljaji 9500 vrt/min
  • primarni pogon z zobniki
  • sodobna sklopka
  • menjalnik s šestimi prestavami
  • največja hitrost 160 km/h
  • pospešek z mesta do 100 km/h 6,5 sek 
  • Sodoben okvir z nastavljanjem samo trdote zadnje vzmeti
  • ABS
  • izklopljiv sistem proti zdrsavanju zadnjega kolesa
  • kolesi 17 palcev, sprednja pnevmatika širina 110 mm, zadnja 150 mm
  • teža 170 kg
  • posoda za gorivo 13 l (20 eur)
  • višina sedeža 790 mm
  • poraba goriva med 3 in 4 litri za 100 km
  • merilnik hitrosti okrogel s kazalcem, ostalo elektronski ekran
  • oblika motornega kolesa je klasična v slogu znanih prednikov in sedanje ponudbe, motocikl pa ni nikakor "tisti mali"
  • kakovost izdelave je odlična
  • veliko dodatkov in koristne opreme so izbrali in oblikovali skupaj z razvojem motorja in je enake kakovosti
  • cena in financiranje neverjetni

 

To je to. Ogromno prispevkov z razlagami in mišljenjem je na Youtube. Glede na možnost nakupa in cene naj zapišem le, da so pogoji enkratni. Triumph se je odločil, da bo Speed 400 izjemno ugoden za vse, ki se bodo zanj odločili, saj stane skoraj natančno polovico cene najcenejšega dvovaljnika!

Današnji "recept" Triumpha je za "delavni angleški razred" neugoden, saj je motor zasnovan in "določen" v Angliji, delajo ga v ogromni indijski tovarni Bajaj, prodajajo pa po celem svetu.

S tem modelom ima Triumph popolnoma zaokroženo ponudbo, vsakdo lahko najde primerno motorno kolo za svoje želje, možnosti in logične potrebe. Zares nepričakovan izdelek!

Leave your comment