Motocross in enduro oprema: kaj in kako izbrati?

četvrtak, 02 studenog 2023

 

Vožnja po brezpotjih je ena od najbolj vznemirljivih motorističnih aktivnosti, ki pa poleg zabave vključuje tudi mnogo nevarnosti.

Nekaterim se lahko izognemo s previdno vožnjo, pri drugih pa se za to zanašamo na kakovostno zaščitno opremo.

 

Najpomembnejšo zaščito nudijo čelada, škornji in očala. Seveda brez dresa, hlač in rokavic ne bo šlo, za dodatno varnost pa priporočamo t.i. body armor, zaščito ramenskega obroča in predvsem opornice za kolena. Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije, ki jih potrebujete ob nakupu motocross ali enduro opreme.

 

 

Motocross in enduro čelade: osnovna oprema in prva prioriteta

 

 

Motocross čelada je nekoliko drugačna od običajne cestne čelade. Na vrhu ima ščitnik za zaščito pred udarci in zaščito pred vejami na poti, občasno pa je ta ščitnik tudi zelo priročen kot zaščita pred soncem. Gre za del čelade, ki je najbolj izpostavljen manjšim udarcem, lahko pa se zgodi tudi, da se ščitnik med vožnjo ujame v nižje veje dreves in povzroči poškodbo vratu. S tem namenom so proizvajalci čelad začeli ščitnik nameščati s plastičnimi vijaki in sistemom za enostavno odstranitev.

Poleg odlične zaščite glave pa motocross čelade omogočajo predvsem zelo učinkovito zračenje. Tako motocross kot enduro sta fizično izredno naporna športa, kar neizogibno pomeni, da vam bo med vožnjo vroče. Dober pretok zraka je tako ključen dejavnik za to, da vam bo na motorju udobno ter da zaradi pregrevanja telesa ne boste prehitro omagali.

Če je udobje eden od pomembnih faktorjev pri izbiri čelade, pa je varnost absolutno najpomembnejši. Zaradi izredno različnih terenov smo kot vozniki izpostavljeni zelo širokemu spektru udarcev, čelada pa mora zagotavljati predvsem eno funkcijo: silo udarca mora absorbirati in razpršiti do te mere, da poškodb glave ni, ali pa so čim manjši. Ne pozabite: po kakršnem koli udarcu v čelado, je to nujno potrebno zamenjati.

Pri izbiri velikosti čelade je pomembno, da se tesno prilega vaši glavi in ne povzroča točkovnih pritiskov ob nošenju. Če izberete preveč tesno čelado, se boste soočali z bolečinami med nošenjem. Če bo čelada prevelika, bo to lahko vplivalo na vaše vidno polje, ob padcu pa vas poleg udarca lahko poškoduje tudi čelada.

Ko je čelada izbrana, sledi izbor motocross očal, ki so prav tako zelo pomemben del motocross opreme.

 

 

Očala za enduro in motocross: zaščitijo oči pred zunanjimi vplivi

 

 

Vaše oči so izjemno ranljive, zato so kakovostna očala še en pomemben kos opreme, ki se mora odlično ujemati s čelado. Če ne vidite, potem res ne morete voziti.

Motocross očala ščitijo vaše oči pred udarci, vejami dreves, dežjem in vsem, kar bi jih lahko poškodovalo med vožnjo. Ker vozimo v praktično vseh vremenskih razmerah, morajo očala omogočati ustrezno vidljivost tako v močnem soncu, kot tudi v megli ali celo temi. Ob izbiri očal poskrbite tudi za ustrezno zalogo različno zatemnjenih leč.

 

 

Čeprav so očala precej preprosta, so bolj kompleksen izdelek, kot morda izgleda na prvi pogled. Zato obstaja nekaj stvari, ki jih strokovnjaki v MotoXgeneration še posebej poudarjajo. Očala morajo omogočati kar se da široko vidno polje, ne smejo se hitro zarositi, imajo pa naj široko elastiko z gumirano podlogo saj bodo le tako ostala na svojem mestu. Zelo priročno pa je tudi, če na izbrana očala lahko namestite sistem za odstranjevanje blata in seveda zamenjate zaščitno peno glede na teren, v katerem vozite.

Priporočamo, da najprej izberete čelado, po tem pa očala. To vam omogoča, da preizkusite prileganje očal v čelado. Idealno je, če se oba zaščitna elementa prilegata »v nulo«. Ko ste izbrali čelado in očala, sledi izbor opornice za vrat oz. zaščite ramenskega obroča.

 

 

Opornice za vrat preprečujejo poškodbe vratu in hrbtenice

 

Po pomembnosti sicer čeladi sledijo škornji, a je tudi ramenska opornica nekaj, kar prepreči marsikatero zelo neprijetno izkušnjo. Opornice omejujejo gibanje glave ob padcu, obenem pa so ključen del za preprečevanje poškodb hrbtenjače – omejujejo namreč njeno stiskanje ob hujših padcih.

Dobro izbrana opornica za vrat udobno počiva na ramenih in se ne premika prosto. Obenem vas ne dela okornih in se nemoteče vklopi v celoto zaščitne opreme za motokros ali enduro.

Pri MotoXgeneration vam pomagamo izbrati najboljšo opornico za vrat, svetujemo pa vam tudi glede ustreznega prileganja na vašo opremo. Predvsem se mora opornica za vrat dobro prilegati vam, po tem pa tudi ščitniku za prsni koš oz. »body-armorju«. Tega običajno izberemo kar skupaj z vratno opornico.

 

 

Zaščita za prsni koš oz. »Body armor« ščiti pred udarci v prsi in hrbet

 

Body armor je del opreme, ki ga nosimo praktično vsi motocross vozniki in velika večina enduro motoristov. Glede na stil vožnje izberemo prsnik ali pa celoten oklep: prsnik vas ščiti predvsem pred udarci kamenja, ki ga povzročajo vozniki pred vami.

Oklep ali body-armor pokrivajo večji del telesa in se uporabljajo predvsem pri vožnji po bolj raznolikem terenu – gozdna ali skalna brezpotja so bistveno bolj nepredvidljiva kot urejena motocross proga.

 

 

V kolikor se odločite za vratno opornico Atlas, je edina smiselna izbira tudi njihov oklep, saj se popolnoma ujema z vsemi njihovimi izdelki. Pri izbiri velikosti se velikost oklepa običajno ujema z velikostjo vašega dresa.

Ko smo že pri opornicah in »trdi zaščiti« telesa, bomo nadaljevali z opornicami in ščitniki za kolena.

 

 

Ščitnik za koleno in opornica za koleno: dva različna kosa opreme

 

Oba elementa, opornica in ščitnik, sicer ščitita kolena, vendar na povsem različen način. Na kratko: ščitnik vas zaščiti pred direktnimi udarci v koleno, opornica pa pred strganimi kolenskimi vezmi oziroma spiralnim in lateralnim poškodbam kolen in nog.

Opornice za koleno imajo na levi in desni strani močne plastične plošče in s tem zagotavljajo večjo stabilnost nog med vožnjo. Najboljše opornice med vožnjo ostanejo na mestu in ne drsijo. Pri izbiri opornice za koleno je ključnega pomena njena velikost. Pri tem natančno upoštevajte navodila proizvajalca, vedno pa vam je na voljo tudi ekipa strokovnjakov pri MotoXgeneration.

Ko nameščate opornico na kolena ne pozabite trakov za namestitev zategniti v predvidenem vrstnem redu – upoštevajte številke na trakovih. S tem zagotovite optimalno zaščito in predvsem najbolj udobno namestitev.

Preden se lotimo motocross in enduro oblačil, se posvetimo še zadnjemu, zelo pomembnemu delu zaščitne opreme: škornjem.

 

 

Motocross škornji: zaščita gležnja, golenice in prstov

 

Iz očitnih razlogov smo čelado izpostavili kot najbolj pomemben del zaščitne opreme, po stopnji zaščite in pomembnosti pa ji sledijo motokrosi škornji. Zaradi zelo dinamične vožnje so noge vsakega offroad motorista zelo izpostavljene kamenju, vejam in udarcem, pa tudi vročini zaradi neposredne bližine agregata. S tem v mislih verjamemo, da kakovostni škornji nosijo povsem enako »težo« glede vaše varnosti, kot dobro izbrana čelada.

Mnogi, ki se z motokros škornji srečajo prvič, so prepričani, da bo v njih zelo težavno vozit. Motocross škornji so praviloma zelo robustni, vožnje z njimi pa se boste zelo hitro navadili. Pozorni bodite le na to, da izberete škornje s kakovostnim podplatom, ki ne bo začel odstopati od konstrukcije škornja.

 

 

Pri MotoXgeneration priporočamo škornje znamke Alpinestars, ki so v motošportih absolutna avtoriteta zaščitne obutve. Začetnikom običajno priporočamo vstopne modele škornjev, bolj izkušenim in posledično izpostavljenim motoristom pa srednji in višji razred zaščitnih škornjev.

Kot večino moto opreme, boste našli različne cenovne razrede znotraj določene blagovne znamke. Na primer, čevlji Tech 3 veljajo za vhodni nivo motokrosnih čevljev v liniji Alpinestars. Kadar se premikate v Tech 5 in Tech 7, se premikate navzgor, tako v kvaliteti kot v ceni.

Ko ste z zaščitno opremo oboroženi od glave do pet, pa pride na vrsto najbolj estetski del motocross opreme: dres, hlače in rokavice. Izgled je velik del, a vsi vemo da ne gre le za to.

 

 

Motocross hlače, dresi in rokavice

 

Pri izbiri motocross in enduro opreme je ključno in najbolj pomembno to, da se dres, hlače in rokavice prilegajo vašemu telesu ter da ustrezajo vremenskim pogojem in vašemu načinu vožnje.

 

 

Med vožnjo se veliko premikate, zato se morajo hlače predvsem zares dobro prilegati vašemu telesu. Pri pravilni tehniki vožnje se motocross ali enduro motorja držite tudi s koleni. Ta del hlač je izpostavljen veliki obrabi in je zaradi tega pri bolj kakovostnih hlačah tudi močno ojačan s kevlarjem. Poleg udobja in trpežnosti je ključno, da se material hlač hitro suši.

Mnogi se ob nakupu hlač odločijo tudi za barvno ujemajoč dres in rokavice. Motocross dresi so v zadnji desetletjih postali bistveno več kot le potiskana majica z dolgimi rokavi. Predvsem so napredovali materiali, posledično pa je na višjem nivoju tudi zračenje, prileganje telesu in splošna vzdržljivost.

Ključno je, da motocross dres lahko enostavno oblečete čez zaščitno opremo, ne sme pa biti pretesen okoli vratu in na koncu rokavov. Če večinoma vozite v toplem vremenu, potem izberite nekoliko bolj ohlapen dres z detajli za učinkovito zračenje. V primeru hladnejšega vremena izberite bolj oprijet dres.

 

 

Rokavice so del opreme, kateremu pogosto namenimo premalo pozornosti. So eden od ključnih stikov med voznikom in motorjem. Kot izdelek so rokavice pravzaprav zelo kompleksne, dlani in prsti vsakega posameznika pa zelo različne. Izbiri rokavic namenite dovolj časa, preizkusite pa različne modele različnih proizvajalcev.

Žal drugače kot v praksi to skorajda ni mogoče. Ko najdete rokavice, ki ne povzročajo žuljev, omogočajo dober stik s krmilom in se v njih ne potite pretirano, jih kupite več parov – ko se en par obrabi ali poškoduje, velja imeti vedno na zalogi vsaj ene rezervne rokavice.